Boeken over Nederlandse streekdrachten

De klederdrachten in Nederland zijn in de 16e eeuw ontstaan en zijn honderden jaren beeldbepalend geweest voor het leven in vele dorpen en streken. Ze ontstonden uit de stadsmode en elk kregen overal eigen kenmerken en accenten. Vele onderzoekers hebben al studie gemaakt van de typische gewoontes om oorijzers, mutsen, kanten kappen en kraplappen te maken en te dragen, die zo’n unieke toevoeging zijn aan de kleding. Ook het toevoegen van rijk borduurwerk in specifieke patronen, het gebruik van kant, een basis van zwarte of juist gebloemde of geruite stoffen is allemaal onderzocht en beschreven.

Mooie en waardevolle boeken en boekjes zijn er gemaakt over de streekgebonden kleding en de markante bewoners van bekende dorpen zoals Staphorst, Bunschoten, Marken, Volendam, Katwijk, Scheveningen, Nunspeet, en Huizen. Of over regio’s en streken zoals Friesland, Limburg, de Waard of Zeeland. Die boeken hebben soms mooie namen, zoals Op zoek naar het Verleden of Klederpracht of Gereet en Gekleet naar hun staat. En ook veel namen waarbij het gelijk duidelijk is waar het over gaat: Mensen in klederdracht in de gemeente Oldebroek, Staphorst toen en nu, Schevenings goed, Het Zaans kostuum.

Elke keer als ik een weer een boek vond over streekdracht, bewaarde ik het in een doos, en nu kan ik een flinke stapel boeken toevoegen aan m’n shop. Eerst dacht ik erover om die te verdelen naar regio, later om ze uit te splitsen in boeken over de geschiedenis of boeken met patronen om de streekdracht na te maken. Daar worden ook best veel boeken over gemaakt, zoals Richtlijnen en Wetenswaardigheden over het Fries Kostuum en de Klederdracht van Urk. Die boeken zijn nu weer in trek want er zijn allerlei initiatieven om de dracht van vroeger na te maken voor streekdrachtfolklore bij speciale gelegenheden.
Maar het mooist zijn toch wel de vele fotoboeken, die weergeven hoe rijk en mooi die dracht vroeger was. Soms met oude foto’s en soms met foto’s uit de tachtiger jaren, toen er nog op verschillende plaatsen mensen in klederdracht waren.

Een mooie verzameling boeken over de rijke streekdrachten van Nederland: mooie fotoboeken, bruikbare patronenboeken en grondige studies geschreven door deskundigen. Dertig lijkt best veel, maar er is een enorme hoeveelheid boeken over streekdracht verschenen en gelukkig maar. Het is mooi dat er zoveel over gepubliceerd is!

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meer lezen? Wellicht is dit interessant...

Scroll naar boven
Archief van de blogjes
Blogjes per week

De laatste 15 weken worden weergegeven

Blogjes per maand

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

Bedankt voor het bericht

Het bericht is succesvol verstuurd.

Bedankt hiervoor.