Melt the ice muts

Als je met zo’n rode muts op straat loopt, dan val je op. En dat moet ook. Het is een Melt-the-ICE-hat, waarvan het patroon een paar weken geleden op Ravelry verscheen. Binnen no time was het duizenden keren gedownload en begonnen vrouwen zulke mutsen te breien. Hoe meer hoe beter.

In het begin van de jaren veertig van de vorige eeuw breiden Noren zulke puntige mutsen, met een breed boord en een lange kwast bovenop. Deze waren een visueel protest tegen Nazi-bezetting van hun land. Na twee jaar maakten de bezetters een eind aan dat protest door het dragen van zulke mutsen strafbaar te stellen. Dit gegeven hebben initiatiefnemers van Yarn Cult gebruikt om deze muts opnieuw in de belangstelling te brengen. Nu als protest tegen wat er in Amerika gaande is.

Mijn dochter breide haar muts in drie dagen nadat deze aktie begon maar ik kon er nog niet eerder over bloggen want ik had haar nog niet ontmoet. Nu gingen we samen naar de Breibeurs in Breda en legde ik haar muts tussen (een deel) van onze gekochte wol. Tussen glas en kauwgom op de stoep waar we even gingen lunchen. Daarna weer naar binnen want er was nog veel meer wat we wilden zien en kopen. (Overigens: verder geen verslagblogje van deze breibeurs in Breda.)

Toen we uitgekocht waren, liepen we naar de bushalte. Een kwartier wachten nog. Naast ons kwam een vrouw zitten die gelijk vroeg: “Is dat een Melt-the-ice-hat? Mag ik er een foto van maken?”. Dat mocht, en ze plaatste de foto gelijk op haar ‘social’. Ze had vrienden in Minnesota die ze graag wilde bemoedigen. Dat werkte, want binnen een minuut had ze al een ‘like’.
Zo werkt het dus: Amerikanen voelen zich gesteund als ze op social media foto’s zien van de mutsen die wij dragen, om onze verontwaardiging en betrokkenheid te uiten!

Een week na de start van deze nieuwe rage begon ook de media hier aandacht aan te besteden. Hier een link naar een artikel in The Gardian: Rage knitting against the machine: the hobbyists putting anti-ICE messages into crafts. Als je daar liever niet op drukt, dan hierbij een korte samenvatting: ook breigroepen en winkels die vroeger het uitgangspunt hadden om niet over politiek te praten, breien nu massaal deze mutsen en laten hun afkeer van de wreedheid van ICE blijken.

In Nederland gaat het weer anders, namelijk via Facebook. In principe plaats ik geen links naar dat medium (wat m.i. onderdeel is van bigtech die de wereld de de verkeerde kant uit liet gaan), maar ik kan wèl benoemen dat er op dit FB-medium vandaag een nieuwe knit-along start. En dat is natuurlijk prima, want hoe meer mensen deze mutsen breien en dragen, en hoe meer Amerikanen zien dat wij protesteren tegen hun vervolging, hoe beter.
Brei er ook één!

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meer lezen? Wellicht is dit interessant...

Scroll naar boven
Archief van de blogjes
Blogjes per week

De laatste 15 weken worden weergegeven

Blogjes per maand

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

Bedankt voor het bericht

Het bericht is succesvol verstuurd.

Bedankt hiervoor.